گروه آموزشی مشاوران

وبلاگ گروهی مشاوران مدارس ایران

مراسم گراميداشت هفته پيوند اوليا ومربيان وبهداشت روان شهرستان خمين برگزار شد

 

 

 در اولين روز از گراميداشت هفته پيوند اوليا و مربيان و در روز بهداشت رواني مراسمي با حضور جمعي از مسئولين اداره كل آموزش و پرورش، مسئولين آموزش و پرورش و شهرستان، اعضاي انجمن اولياء و مربيان، همكاران و دانش آموزان دبيرستان شاهد امام رضا (ع) در اين آموزشگاه برگزار گرديد.

به گزارش روابط عمومي آموزش و پرورش شهرستان خمين، مشاور اجرايي مديركل در اين مراسم ضمن گراميداشت هفته پيوند اوليا مربيان بيان نمود: خانواده به عنوان اجتماعي ترين نهاد مي تواند با يك نظارت كنترل شده زمينه افزايش پيوند اوليا و مربيان را به مهيا سازد.

در پايان پس از اجراي برنامه هاي فرهنگي و هنري توسط دانش آموزان مراسم به پايان رسيد.

زينلي افزود: مدارس مي توانند از توانمندي اوليا بهره مند شده و از فرصت هايي كه اوليا در اختيار مدرسه قرار  مي دهند نهايت بهره وري را داشته باشند.

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۳۰ساعت 13:16  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

همايش پياده روي دانش آموزان آموزشگاه شهيد آويني دليجان به مناسبت هفته بهداشت روان و سلامت

 

به گزارش روابط عمومي آموزش و پرورش شهرستان دليجان ، همايش پياده روي دانش آموزان آموزشگاه شاهد شهيد آويني به مناسبت هفته بهداشت روان و سلامت در روز دوشنبه ۲۴/۷/۹۱ برگزار گرديد .

اين دانش آموزان در خيابان عبدالهادي دليجاني پياده روي نموده و سپس در پارك لاله تجمعي داشتند كه با شعار روز جهاني غذاي سالم برگزار گرديد .

لازم به ذكر است ۲۴ لغايت ۳۰ مهر ماه به عنوان هفته بهداشت روان نامگذاري شده است .

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۳۰ساعت 9:18  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

مديركل آموزش و پرورش استان مركزي: با تاكيدات و توجه مقام معظم رهبري، امروز آموزش و پرورش مسئله

 

 

مراسم گراميداشت هفته پيوند اوليا و مربيان و بهداشت رواني با حضور مديركل دفتر پيش دبستاني وزارت آموزش و پرورش در مدرسه راهنمايي شاهد نيايش اراك برگزار شد.

 به گزارش اداره روابط عمومي آموزش و پرورش استان مركزي، مديركل آموزش و پرورش استان در اين مراسم با اشاره به اين كه مسئوليت سنگيني در خصوص تربيت فرزندان بر عهده اوليا و مربيان مي باشد گفت: اين امر نيازمند تعامل مستمر و سازنده بين مربيان و اوليا مي باشد و  همچنين در خصوص بهبود وضعيت بهداشت رواني دانش آموزان نيز نياز به همفكري و ايده هاي اوليا است.

 وي با اشاره به اين كه 240 هزار دانش آموز در استان وجود دارد افزود: 80 درصد وقت دانش آموزان در طول يك سال با خانواده ها سپري مي شود و به همين دليل خانواده ها نقش مهمي در آموزش مهارت هاي زندگي به فرزندان خود دارند و از طرف ديگر آموزش و پرورش به عنوان كارخانه انسان سازي در جامعه براي پرورش آينده سازان كشور، مسئوليت مهمي را بر عهده دارند و همين جاست كه نياز مبرم تعامل بين اوليا و مربيان دانش آموزان مشخص مي شود.

 

 

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۳۰ساعت 8:48  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

کارگاه مشاوره ازدواج پیوند آسمانی در سالن ارشاد اسلامی استا ن مازندران برگزار گردید:

همزمان با  افتتاح جشنواره هفته ازدواج با عنوان پیوند آسمانی از تاریخ 26/7/91 لغایت 30/7/91 در محل سالن اداره کل ارشاد اسلامی استان مازندران واقع در میدان امام ( ره ) ساری ،در کنار فعالیتهای مربوط به هفته بهداشت روانی در مدارس  علاوه بر راه اندازی غرفه فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش ، کارگاه آموزشی مشاوره ازدواج و پرسش و پاسخ با همکاری مرکز مشاوره و خدمات روان شناختی استان دایر می باشد . از علاقه مندان جهت شرکت و بازدید از غرفه های مختلف نمایشگاه دعوت بعمل می آید .

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۹ساعت 12:36  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

جلسه کمیته پیگیری طرح و برنامه های مشاوره ای مدارس استان مازندران برگزار گردید:

جلسه کمیته پیگیری طرح و برنامه     های مشاوره ای مدارس استان با حضور معاونت پرورشی و فرهنگی و رئیس گروه و کارشناس مسئول مشاوره تربیتی و تحصیلی و رییس مرکز مشاوره استان روز پنج شنبه 27/7/91 ساعت 7:20صبح تشکیل گردید .

ابتدا کمالی معاونت پرورشی و فرهنگی با اشاره به حدیثی از امام صادق ( ع ) در خصوص سلامت روان و اهمیت آن و یادآوری  مناسبت هفته بهداشت روانی و سالروز ازدواج حضرت فاطمه ( س ) و حضرت علی ( ع ) را گرامی داشته و در این راستا مطالبی را ایراد کردند .

در ادامه حسینی رییس گروه مشاوره تربیتی و تحصیلی استان با ارائه گزارش از برنامه های مهم در دست اجرا بیان نمودند :

ü         پرونده مجازی مشاوره ای و هدایت تحصیلی دانش آموزان با رفع موانع فعال شده است .

ü         با پیگیری های صورت گرفته سه آزمون استعداد سنجی – استرانگ شغلی – سلامت روانی و رفتاری همزمان با سراسر کشور برای دانش آموزان سال اول متوسطه در موعد مقرر انجام خواهد شد .

ü         کارگروههای اصلی و فرعی هدایت تحصیلی دانش آموزان استان برای اخذ نتایج بهتر و جهت گیری مشترک تشکیل گردیده است که گزارش اقدامات آن به صورت ماهانه ارائه خواهد شد .

   ساداتی کارشناس مسئول مشاوره تربیتی – تحصیلی، تحقیق بیشتر جهت اجرایی شدن برنامه زندگی سبک ایرانی – اسلامی را خواستار شدند .

در ادامه عباسی رییس مرکز مشاوره استان با اشاره به همزمانی هفته بهداشت روانی و هفته پیوند و سالروز ازدواج حضرت فاطمه ( س ) و حضرت علی ( ع ) عنوان کردند: فعالیتهای مختلفی در زمینه ارتقاء بهداشت روانی در حال انجام است . بخشنامه و دستور العمل ها و روز شمار هفته بهداشت روانی به مدارس  جهت اجرای برنامه های مختلف از قبیل موارد زیر ارسال شده است :

ü         تشکیل کمیته ارتقا بهداشت روانی در ادارات و مدارس

ü         برگزاری جلسات پرسش و پاسخ

ü         دعوت از شخصیت های علمی – مذهبی – فرهنگی به منظور ایراد سخن و پرسش و پاسخ به تناسب روز شمار هفته بهداشت روانی

ü         برگزاری مسابقات علمی – ورزشی – فرهنگی و هنری ( شامل : مقاله نویسی – نمایش نامه نویسی – وبلاک نویسی – عکاسی – کتابخوانی – اجرای سرود )

ü         برگزاری مسابقه نقاشی همگانی زنده ویژه دانش آموزان

ü         انتخاب مدارس نمونه و تشویق آنان

ü         برگزاری نمایشگاه در کلیه شهرستانها و مدارس در خصوص برنامه ها و فعالیت ها در حوزه بهداشت روان با تأکید بر فعالیتهای دانش آموزی

در خاتمه کمالی معاونت پرورشی و فرهنگی با جمع بندی مطالب ارائه شده ، عملیاتی شدن کلیه طرح و برنامه های گروه مشاوره تربیتی – تحصیلی با اطلاع رسانی بیشتر فعالیتها را خواستار شدند.    

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۹ساعت 12:33  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

گرامیداشت هفته بهداشت روان در خراسان شمالی

مراسم  گرامیداشت هفته بهداشت روان ،باحضورمعاونت محترم پرورشی وفرهنگی ومدیرگروه محترم مشاوره تربیتی اداره كل ومسولین شهرستانی صبح روزدوشنبه مورخه 24/7/91درمحل دبیرستان 22بهمن شهرستان بجنورد -استان خراسان شمالی برگزارگردید.

عکس

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۹ساعت 11:20  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

برگزاری آزمون دانش افزایی ویژه مشاورین در استان خراسان شمالی

به منظورافزایش سطح آگاهی ومهارت همكاران محترم مشاوربه مناسبت ورودپرخیروبركت مقام معظم رهبری به استان،وبمناسبت فرارسیدن هفته بهداشت روان،صبح روزچهارشنبه 26/7/91طرح دانش افزایی ازمحتوی كتاب"درذهن،فكروروان نوجوان چه می گذرد؟"بطورهمزمان درسطح كلیه ادارات آموزش وپرورش تابعه استان خراسان شمالی برگزارگردید.

عکس

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۹ساعت 11:19  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

 (اولین جلسه هم اندیشی کارشناسان مشاوره شهرستان/منطقه استان سمنان برگزار گردید)

جلسه کارشناسان مشاوره شهرستان/منطقه استان سمنان روز یکشنبه ۲۳/۷/۹۱ در سالن جلسات اداره کل آموزش و پرورش استان تشکیل شد. این جلسه با هدف توجیه طرح ها و برنامه های گروه مشاوره برگزار گردید.در این گرد همایی پس از تبیین برنامه های در دست اقدام گروه مشاوره و پاسخگویی به سئوالات ،كارشناسان در يك برنامه تفريحي در  مجتمع فرهنگي رفاهي شهميرزاد شركت نمودند.

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۹ساعت 9:52  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

همايش بهداشت روان در سينما نفت آبادان برگزار گرديد .

به مناسبت هفته بهداشت روان همايشي با موضوع سلامت روان و خانواده با حضور مسئولين آموزش و پرورش شهرستان آبادان، مسئولين استاني مشاوره خوزستان ، نيروي انتظامي، مشاوران مدارس ، مديران و دانش آموزان در محل سينما نفت آبادان برگزار گرديد.

در اين همايش رمضاني مديرآموزش و پرورش آبادان ضمن بيان اهميت بنياد خانواده و ضرورت مشاوره براي خانواده ها و آموزش مستمر آنها ، اهدف سلامت روان را تأمین سلامت روانی ، عاطفی خانواده و تقویت اعتماد و عزت نفس اعضاء ، ایجاد ارتباط صمیمانه و حفظ اسرار خانواده و تلاش برای شناخت رفتار خود و خانواده و .... برشمرد . وی همچنین گفت : یکی از مسائلی که در سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش به آن اشاره شد توجه به ساختارهای دین و آموزه های دینی در تربیت و بهداشت روان است .

شایان ذکر است خاتمی فر كارشناس مشاوره آبادان در سخنان خود گفت : شعار امسال هفته بهداشت روان : خطر افسردگی در دانش آموزان را جدی بگیریم اعلام شده كه ضرورت دارد تمامي دستگاههاي مربوطه در اين زمينه اقدامات مؤثري انجام دهند. وی سپس گزارش مفصلی از پیگیری ها و عملکرد هسته مشاوره و مرکز مشاوره پویش و فعالین عرصه مشاوره ارائه نمود .  وی هدف از برگزاری این همایش را ارتقاء سطح آگاهی مسئولین ، خانواده ها از خطر بروز افسردگی در بین دانش آموزان و ارائه راهکارهایی جهت مقابله با این امر برشمرد .

    در ادامه بیت غانم کارشناس هسته مشاوره و استاد دانشگاه ، بيرانوند كارشناس مسئول مشاوره استان ، مباحث روان شناسی پیرامون ملاک های سلامت و بازخوردهای مربوط به آن ، تسلط بر هیجان ها و آگاهی از ضعف های خود و رضایت از خوشی ها را بیان نمودند .


برچسب‌ها: بقيه عكس ها را درادامه مطلب ملاحظه فرمائيد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۹ساعت 9:5  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

هفته بهداشت روان

به نام خدا

به مناسبت هفته بهداشت روان ،دستورالعمل اجرایی تهیه وبه مناطق ونواحی استان ارسال گردید.

همچنین نمونه پوستر  با موضوع شعار هفته بهداشت روان ومناسبت روزهای آن تهیه گردید .

 عکس

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۷ساعت 11:13  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

راهپيمايي نمادين سلامت روان به مناسبت هفته بهداشت روان در شهرستان شادگان استان خوزستان

به گزارش روابط عمومی اداره كل آموزش وپرورش استان خوزستان  به نقل ازگروه مشاوره تربيتي  ، روزدوشنبه24مهرسال 91 وبامشارکت اداره آموزش و پرورش شهرستان شادگان ، مشاوران مدارس ، فرمانداری ، بهزیستی، کمیته امداد،شبکه بهداشت، نیروی انتظامی،هلال احمر،پلیس راهوروجمعی ازدانش آموزان ، راهپیمایی نمادین به مناسبت هفته بهداشت روان در سطح شهرستان شادگان انجام گرديد ودرپایان نیزمسابقه نقاشی به همین مناسبت برگزارشد.


برچسب‌ها: بقيه عكسها را در ادامه مطلب ملاحظه فرماييد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۷ساعت 9:8  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

هفته بهداشت روان از نگاه تصوير- استان مركزي

مراسم نمادين هفته بهداشت روان وپيوند اولياء ومربيان با حضور مسئولين استان در مدرسه راهنمايي شاهد نيايش بركزار شد.


+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۶ساعت 10:55  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

همايش بهداشت روان در اهواز برگزار گرديد

به مناسبت آغاز هفته بهداشت روان همايش مشترك بهداشت روان به مناسبت اين هفته با همكاري گروه مشاوره تربيتي اداره كل آموزش و پرورش خوزستان ، دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز، شركت ملي حفاري ايران ، سازمان بهزيستي استان ، هلال احمر استان وشهرداري اهواز در محل سالن اجتماعات مجتمع فرهنگي و رفاهي شركت ملي حفاري ايران برگزار گرديد.

 همايش

در اين همايش كه كارشناسان مشاوره مناطق آموزش و پرورش ، مشاوران مدارس نواحي چهارگانه اهواز، كارشناسان آموزش سلامت مراكز بهداشت استان و كارشناسان مشاوره و مديران سازمان بهزيستي و شركت ملي حفاري ايران حضور داشتند ، دكتر شاكري نژاد معاون اجرايي دانشگاه علوم پزشكي اهواز ، دكتر عالي پور روان شناس و مشاور امور رواني شركت ملي حفاري ايران ، دكتر پاك سرشت روانپزشك و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي، سركارخانم دكتر رياحي فوق تخصص روانپزشكي كودك ، بيرانوند كارشناس مسئول مشاوره تربيتي اداره كل و دواساز ايراني مديرگروه سلامت روان مركز بهداشت استان مطالبي را ايراد نمودند . درپايان از فعالين بهداشت روان استان تقدير به عمل آمد .    


برچسب‌ها: بقيه عكس ها در ادامه مطلب
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۶ساعت 9:41  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

پوسترهفته بهداشت روان استان زنجان

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۶ساعت 8:20  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

پوستر هفته بهداشت روان- خراسان جنوبی

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۵ساعت 21:45  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

بازدید گروهی دانش آموزان از مرکز مشاوره و بانک اطلاعات تحصیلی -شغلی خراسان شمالی

بازدید گروهی دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی از مرکز مشاوره و بانک اطلاعات تحصیلی -شغلی خراسان شمالی در هفته بهداشت روان

 عکس

ازجمله فعالیتهای هفته بهداشت روان برگزاری جلسات راهنمایی و مشاوره گروهی در محل مرکز می باشد تا از این طریق دانش آموزان به طور مستقیم و عینی با نحوه ارائه خدمات مشاوره و اهداف تشکیل مراکز و برنامه های آنها آشنایی پیدا کنند.

در این راستا طبق برنامه های اعلام شده مرکز مشاوره استان و هسته مشاوره بجنورد علاوه بر اجرای برنامه های سخنرانی و برگزاری جلسات پرسش و پاسخ در مدارس، پذیرای دانش آموزان مدارس مختلف  در محل مرکز مشاوره بوده اند.

عکس

عکسعکس

عکس

 

 

 

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۵ساعت 10:39  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

آزمون سنجش رفتاري در مدارس تهران برگزار مي شود

آزمون سنجش رفتاري در مدارس تهران برگزار مي شود

تهران / واحد مرکزی خبر 


رئیس گروه مشاوره تربیتی آموزش و پرورش شهر تهران گفت : آزمون سنجش رفتاری روانی دانش آموزان پایه اول متوسطه و 40 درصد از دانش آموزان راهنمایی شهر تهران برگزار می شود.
ابوالفضل رحمانی در مصاحبه با خبرنگار ما افزود:این آزمون سال تحصیلی گذشته با شرکت دانش آموزان پایه اول متوسطه برگزار و نتایج آن گردآوری و در پرونده ویژه دانش آموزان درج شد و امسال فراگیرتر برگزار می شود .
وی گفت: با استفاده از نتایج این آزمون می توان تصویر مناسبی از وضع رفتاری روانی دانش آموزان در اختیار داشت و از آن برای مشاوره تحصیلی ، درمان اختلالات رفتاری و ارجاع احتمالی آن به مراکز تخصصی استفاده کرد.
رحمانی افزود: همچنین با استفاده از نتایج این آزمون مشخص می شود که هر مدرسه به چه آموزش هایی نیاز دارد و برای رفع مشکلات رفتاری یا مداخلات درمانی می توان بهتر برنامه ریزی کرد.
وی با اشاره به آغاز هفته سلامت روان در کشور گفت: امسال برنامه های هفته بهداشت روان با شعار جهانی خطر بروز افسردگی در دانش آموزان را جدی بگیرید  برگزار می شود زیرا به گفته دبیرکل سازمان ملل متحد ، 350 میلیون نفر در جهان به افسردگی مبتلا هستند .
رحمانی با هشدار درباره آثار تهاجم فرهنگی بر دانش آموزان کشورمان ، تصریح کرد: اختلالاتی مانند متارکه ، طلاق های عاطفی و مصرف مواد مخدر به بروز مشکلاتی مانند اضطراب و افسردگی برای دانش آموزان منجر می شود.
وی گفت : این آثار بر دانش آموزان کلانشهر تهران به علت مشکلاتی مانند آلودگی صنعتی ، آلودگی هوا و ترافیک شدیدتر از مناطق کم جمعیت کشور است.
رحمانی افزود : از دانش آموزانی که مبتلا به افسردگی هستند آمار دقیقی نداریم اما یکی از اهداف برگزاری آزمون سنجش رفتاری روانی در مدارس متوسطه و راهنمایی ، کسب چنین اطلاعاتی است.
24 تا 30 مهر هفته سلامت روان نامیده شده است.
امروز به نام سلامت روان با مشاوره پویا در مدرسه ، 25 مهر سلامت روان و توانمندسازی روانی رفتاری و تحصیلی دانش آموزان ، 26 مهر سلامت روان و خدمات تخصصی مشاوره ای ، 27 مهر سلامت روان و روان خانواده ، 28 مهر سلامت روان و تربیت اسلامی، 29 مهر سلامت روان و مشارکت دانش آموزان ، معلمان و کارکنان مدرسه و 30 مهر سلامت روان و کلاس درس شاداب نامگذاری شده است.

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۴ساعت 21:39  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

برنامه های هفته سلامت روان در شهر تهران


24 تا 30 مهر هفته سلامت روان نامیده شده است

رئیس گروه مشاوره تربیتی آموزش و پرورش شهر تهران گفت : مسابقه نقاشی به مناسبت هفته بهداشت روان، روز سه شنبه 25 مهرماه 91 در مدارس ابتدایی پایتخت برگزار می شود.


به گزارش میگنا، ابوالفضل رحمانی افزود: این مسابقه با پنج موضوع مدرسه من، آینده من، ‌خانواده من، دوستان من و محیط اجتماعی من با رقابت دانش آموزان پایه‌های اول تا ششم در دومین روز هفته بهداشت روان با عنوان سلامت روان و توانمندسازی روانی، رفتاری و تحصیلی دانش آموزان برپا می شود .


وی گفت : پس از برگزاری این مسابقه در مدارس ، نقاشی ها تا پایان هفته بهداشت روان در روز 30 مهر در نمایشگاه ویژه ای در معرض تماشای دانش آموزان و خانواده هایشان قرار می گیرد.
آقاي رحمانی افزود: برگزیدگان این مسابقه از هر مدرسه به مناطق و برترین های مناطق نیز به استان راه می یابند و از برترین های هر مرحله قدردانی خواهد شد.

وی گفت: همه دانش آموزان می توانند در این مسابقه نقاشی شرکت کنند و برای حضور در آن ابزارهای لازم را به همراه بیاورند.


وی با اشاره به آغاز هفته سلامت روان در کشور گفت: امسال برنامه های هفته بهداشت روان با شعار جهانی quotation mark خطر بروز افسردگی در دانش آموزان را جدی بگیرید quotation mark برگزار می شود زیرا به گفته دبیرکل سازمان ملل متحد ، 350 میلیون نفر در جهان به افسردگی مبتلا هستند .


رئیس گروه مشاوره تربیتی آموزش و پرورش شهر تهران همچنین برگزاری جلسات و نشست های تخصصی با موضوع بهداشت روانی در مدارس با حضور مسئولان منطقه ای و استانی را از برنامه های هفته بهداشت روان بیان کرد.

رحمانی ، برگزاری همایش ها و نشست های تخصصی ، برپایی کارگاه های آموزشی و تبلیغات موثر در مدارس را بخش دیگری از برنامه های این هفته برشمرد.

وی افزود: در این هفته ، مربیان و مشاوران فعال در عرصه سلامت روان با حضور در مدارس راهنمایی و دبیرستان ها سخنرانی و برای آموزش دانش آموزان ، کارگاه های آموزشی برپا می کنند .


رحمانی ، برگزاری کلاس شاداب در مدارس راهنمایی و متوسطه شهر تهران در روز یکشنبه 30 مهر را از دیگر برنامه های هفته سلامت روان بیان کردو ادامه داد: بر اساس این برنامه ، هر مرکز آموزشی متناسب با موقعیتش، برنامه های متنوعی مانند اجرای نمایش یا مسابقات فرهنگی و ورزشی برگزار می کند .

رحمانی افزود: بسته های آموزشی و فرهنگی مانند جزوه ، بروشور و کتابچه با موضوع بهداشت روانی نیز تهیه شده است که در هفته بهداشت روان در مدارس تهران توزیع می شود.


وی گفت : به تناسب شعار امسال هفته بهداشت روانی و مقطع تحصیلی از شخصیت های علمی ، مذهبی ،‌ ورزشی و فرهنگی برای برگزاری کارگاه های آموزشی و سخنرانی درمدارس دعوت می شود.رحمانی ، ایجاد تغییرات مطلوب در دانش ، نگرش و رفتار دانش آموزان درباره سلامت روان با تاکید بر آموزه های دینی و معنوی ، تقویت اهمیت جایگاه سلامت روان از منظر تعلیم و تربیت اسلامی و تاکید بر اهمیت نقش سلامت روان در بهبود فرایند آموزشی تربیتی دانش آموزان را از اهداف اجرای برنامه های هفته بهداشت سلامت روان برشمرد.

رئیس گروه مشاوره تربیتی آموزش و پرورش شهر تهران گفت : کارشناسان مشاوره مناطق آموزش و پرورش موظفند گزارش فعالیت های هفته بهداشت روان را در قالب لوح فشرده حداکثر تا 10 آبان به این گروه بفرستند که پس از ارزیابی فعالیت ها از مناطق برگزیده قدردانی می شود.


رحمانی با هشدار درباره آثار تهاجم فرهنگی بر دانش آموزان کشورمان ، تصریح کرد: اختلالاتی مانند متارکه ، طلاق های عاطفی و مصرف مواد مخدر به بروز مشکلاتی مانند اضطراب و افسردگی برای دانش آموزان منجر می شود.

وی گفت : این آثار بر دانش آموزان کلانشهر تهران به علت مشکلاتی مانند آلودگی صنعتی ، آلودگی هوا و ترافیک شدیدتر از مناطق کم جمعیت کشور است.


رحمانی افزود : از دانش آموزانی که مبتلا به افسردگی هستند آمار دقیقی نداریم اما یکی از اهداف برگزاری آزمون سنجش رفتاری روانی در مدارس متوسطه و راهنمایی ، کسب چنین اطلاعاتی است.

به رحمانی، همزمان با اولين روز هفته بهداشت روان و پيرو اطلاع رساني و انجام ثبت نام اولين جلسه "كارگاه بهداشت روان خانواده" ویژه بانوان امروز دوشنبه 24/7/91 در اتاق شوراي اداره كل آموزش وپرورش شهر تهران برگزار گرديد.

در اين برنامه خانم هاديان رييس مركز مشاوره و خدمات روان شناختي دانش آموزي توحيد ضمن ارايه محتوا به صورت پاورپوينت به آموزش كارگاهي بهداشت روان خانواده پرداخت و در پايان نیز به همه شركت كنندگان در برنامه "كتابچه مشاوره و راهنمايي" و گواهي حضور صادر شد.

رييس گروه مشاوره تربيتي شهر تهران گفت : امروز 24 مهر به نام سلامت روان با مشاوره پویا در مدرسه ، 25 مهر سلامت روان و توانمندسازی روانی رفتاری و تحصیلی دانش آموزان ، 26 مهر سلامت روان و خدمات تخصصی مشاوره ای ، 27 مهر سلامت روان و روان خانواده ، 28 مهر سلامت روان و تربیت اسلامی، 29 مهر سلامت روان و مشارکت دانش آموزان ، معلمان و کارکنان مدرسه و 30 مهر سلامت روان و کلاس درس شاداب نامگذاری شده است.

 

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۴ساعت 21:36  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

آزمون سنجش رفتاری روانی دانش آموزان پایه اول متوسطه و 40 درصد از دانش آموزان راهنمایی شهر تهران برگز

رئیس گروه مشاوره تربیتی آموزش و پرورش شهر تهران گفت : آزمون سنجش رفتاری روانی دانش آموزان پایه اول متوسطه و 40 درصد از دانش آموزان راهنمایی شهر تهران برگزار می شود.

ابوالفضل رحمانی در مصاحبه با خبرنگار ما افزود:این آزمون سال تحصیلی گذشته با شرکت دانش آموزان پایه اول متوسطه برگزار و نتایج آن گردآوری و در پرونده ویژه دانش آموزان درج شد و امسال فراگیرتر برگزار می شود .
وی گفت: با استفاده از نتایج این آزمون می توان تصویر مناسبی از وضع رفتاری روانی دانش آموزان در اختیار داشت و از آن برای مشاوره تحصیلی ، درمان اختلالات رفتاری و ارجاع احتمالی آن به مراکز تخصصی استفاده کرد.
رحمانی افزود: همچنین با استفاده از نتایج این آزمون مشخص می شود که هر مدرسه به چه آموزش هایی نیاز دارد و برای رفع مشکلات رفتاری یا مداخلات درمانی می توان بهتر برنامه ریزی کرد.
وی با اشاره به آغاز هفته سلامت روان در کشور گفت: امسال برنامه های هفته بهداشت روان با شعار جهانی quotation mark خطر بروز افسردگی در دانش آموزان را جدی بگیرید quotation mark برگزار می شود زیرا به گفته دبیرکل سازمان ملل متحد ، 350 میلیون نفر در جهان به افسردگی مبتلا هستند .
رحمانی با هشدار درباره آثار تهاجم فرهنگی بر دانش آموزان کشورمان ، تصریح کرد: اختلالاتی مانند متارکه ، طلاق های عاطفی و مصرف مواد مخدر به بروز مشکلاتی مانند اضطراب و افسردگی برای دانش آموزان منجر می شود.
وی گفت : این آثار بر دانش آموزان کلانشهر تهران به علت مشکلاتی مانند آلودگی صنعتی ، آلودگی هوا و ترافیک شدیدتر از مناطق کم جمعیت کشور است.
رحمانی افزود : از دانش آموزانی که مبتلا به افسردگی هستند آمار دقیقی نداریم اما یکی از اهداف برگزاری آزمون سنجش رفتاری روانی در مدارس متوسطه و راهنمایی ، کسب چنین اطلاعاتی است.


24 تا 30 مهر هفته سلامت روان نامیده شده است.
امروز به نام سلامت روان با مشاوره پویا در مدرسه ، 25 مهر سلامت روان و توانمندسازی روانی رفتاری و تحصیلی دانش آموزان ، 26 مهر سلامت روان و خدمات تخصصی مشاوره ای ، 27 مهر سلامت روان و روان خانواده ، 28 مهر سلامت روان و تربیت اسلامی، 29 مهر سلامت روان و مشارکت دانش آموزان ، معلمان و کارکنان مدرسه و 30 مهر سلامت روان و کلاس درس شاداب نامگذاری شده است.

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۴ساعت 21:31  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

برگزاری 20 همایش تخصصی بهداشت روان در مناطق آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران

به منظور گرامیداشت و اطلاع رسانی هفته بهداشت روان بنر مربوط با ذکر شعار سال بهداشت روان "خطر بروز افسردگی در دانش آموزان را جدی بگیریم " و عناوین روزشمار این هفته تهیه و در اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران نصب گردید . علاوه بر این براساس مصوبات کمیته تخصصی بهداشت روان استان در مناطق تابعه طبق روزشمار ۲۰ همایش تخصصی متمرکز منطقه ای با حضور مدیران ، مشاوران و مربیان همراه با مسابقات دانش آموزی و سایر برنامه های متنوع از امروز در مناطق ۲۰ گانه استان آغاز گردید .

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۴ساعت 9:26  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

اولین نشست هم اندیشی کارشناسان مشاوره­ی مناطق آموزشی استان همدان در سال تحصیلی 92-1391 برگزار شد.

   در این جلسه که روز چهارشنبه تاریخ 19/7/91 در محل سالن کنفرانس اداره کل آموزش و پرورش برگزار شد ابتدا رئیس گروه مشاوره­ی تربیتی و تحصیلی ضمن محکوم نمودن اقدامات مذبوحانه دشمنان اسلام در  توهین به پیامبر عظیم­الشأن، به معرفی اهداف و برنامه­ها­ی گروه مشاوره­ی تربیتی و تحصیلی در سال تحصیلی جاری پرداخت. سپس جزئیات طرح­ها و فعالیت­های این گروه توسط کارشناسان استانی تبیین و تشریح گردید. در ادامه نیز کارشناسان مشاوره­ی مناطق آموزشی تابع به بیان نظرات و دیدگاه­های خویش درباره­ی نحوه­ی اجرای برنامه­ها و همچنین موانع و محدودیت­های احتمالی پرداختند.

 

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۴ساعت 9:3  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

چگونگی بهره گیری مشاورین از واقعه غدیر در جریان راهنمایی و هدایت دانش آموزان

ماجرای غدیر از مهمترین وقایع تاریخ اسلام است که از ابعاد و لایه های گوناگونی اعم از اعتقادی، اجتماعی، فکری و سیاسی برخوردار است. نکته مهم در رابطه با غدیر، مهندسی دقیق، الهی و آسمانی آن است که این مهندسی به دلیل اهمیت فوق العاده محتوا و تاثیرگذاری آن بر آینده جهان اسلام از سوی پیامبر اعظم(ص) با تدابیر ویژه و دقیق مدیریت شد. محتوای غدیر هدایت گر و نجات بخش بشر خواهدبود. پیامبر اکرم(ص) در مهندسی این واقعه ده ها نکته دقیق و ظریف روانشناختی و جامعه شناختی برای ماندگاری آن تعبیه کردند تا این واقعه در اذهان امت اسلام باقی بماند و به رغم توطئه­های گروه­ها و افراد مختلف، این حقیقت تاریخی ماندگار شد. در تمامی فعالیت های تربیتی واقعه غدیر قابل طرح و استفاده می باشد برداشت بزرگی که در حیطه مشاوره تربیتی می توان ازاین جریان مهم داشت و آن را سر لوحه بخش مهمی از فرایند ارائه خدمات راهنمایی  ومشاوره ای روان شناختی قرار داد اصل مسئولیت پذیری در این واقعه تاریخی است، اصلی که هسته اصلی  مبحث تئوری انتخاب و واقعیت درمانی در مشاوره می باشد، انسان در هر زمان از دوره های زندگی خویش با فراز و نشیب ها ی فراوانی روبرو می گردد، او می بایست در مقاطع حساس زندگی مسوول بوده و مسوولیت رفتار خود را پذیرا باشد مسیر سالم سازی و سلامت روان افراد بشر این اصل مهم است، مشاورین محترم در مناسبت ها و فرصت هایی که از قربان تا غدیر برای دانش آموزان و اولیای آنها  ایجاد می گردد می توانند با استناد به این جریان تاریخی و در مسیر پیشگیری از آسیب های روانی و اجتماعی بر اصل مذکور تاکید نموده و محور کار خود قرار دهند.

 

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۳ساعت 14:9  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

پوستر و دستورالعمل مسابقه نقاشی بهداشت روان استان قزوین

دستورالعمل اجراي مسابقه نقاشي دانش آموزي و پوستر  مسابقه

- موضوع مسابقه :

«مدرسه دوست داشتني من ،آينده من ،خانواده من ،دوستان من ،محيط اجتماعي من »

- مخاطبان : دانش آموزان مقطع ابتدايي استان قزوين 

- سايزآثار نقاشي حداقل A4و حداكثرA3

- قالب آثار: مداد رنگي ،مداد شمعي ،ماژيك وآبرنگ

- مسابقه نقاشي همگاني

واحد هاي آموزشي كه به صورت داوطلبانه (با رعايت موضوعات مسابقه ) اقدام به برگزاري مسابقه نقاشي همگاني نمايند ،در صورت ارسال گزارش تصويري (عكس و فيلم )سه نفرازعوامل اجرايي سه واحد آموزشي در منطقه و سه واحد آموزشي در استان مورد تقدير قرار خواهند گرفت

- مهلت تحويل آثار از طرف دانش آموزان به دفتر مدرسه تا پايان آذر ماه 1390

-  مهلت ارسال آثار از طرف مدرسه همراه با ليست شركت كنندگان يا گزارش مسابقه همگاني در صورت اجرا به منطقه تا تاريخ 5/10/90

- به  صاحبان آثار برتربه شرح ذيل جوايزي اهدا مي گردد.

(ناحيه يك15 نفر - ناحيه 2 و البرز هر كدام 10 نفر- شهرستانهاي تاكستان ،بوئين زهرا وآبيك هركدام  8 نفر- شهرستان آوج و منطقه اسفرورين هركدام 6نفر- ساير مناطق هركدام 3نفر

- داوري و تحليل آثار توسط اعضاي تخصصي هسته هاي مشاوره مناطق زير نظر كارشناسي مشاوره منطقه انجام شود.

- كارشناسي مشاوره مناطق آثار همه دانش آموزان را پس از داوري ،اسكن يا تصوير برداري در قالب  يك فايل تهيه و به همراه ليست صاحبان آثار و نتايج ارزيابي و مدارس برتر در نقاشي همگاني به همراه مستندات تا مورخ 30/10/91 به گروه مشاوره استان ارسال فرمايند.( يك برگ فرم نمونه به پيوست گرديده است  )

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۳ساعت 11:19  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

گرامیداشت بهداشت روان دراستان کهگیلویه و وبویراحمد

به مناسبت گرامیداشت فرارسیدن هفته بهداشت روان گروه مشاوره تربیتی با همکاری معاونت محترم پرورشی و فرهنگی برای استفاده همکاران فرهنگی شاغل در اداره کل صبحگاه ویژه برگزار کردند.

دراین صبحگاه و برنامه دراز مدت که به مدت یک سال طول می کشد با همکاری معاونت محترم برنامه ریزی دوره گواهی ضمن خدمت برای شرکت کنندگان در این برنامه صادر می گردد. 

برادر روزیان رئیس گروه مشاوره تربیتی استان ضمن تاکید بر اهمیت بهداشت روان و رابطه آن با عملکرد و کارایی سالم به ذکر برنامه های  این گروه برای ارتقاء سطح بهداشت و روان شاغلین در اداره کل اشاره نمودند.اهم فعالیت های اجرا شده تاکنون را به شرح زیر اعلام نمود :

۱- اعلام بخشنامه به شهرستانها ومناطق تابعه پیرامون موضوع بهداشت وروان و اعلام روزشمار این ایام خجسته

۲- پخش سرود مشاوره در صبحگاه همکاران

۲- تهیه برنامه آموزشی تاثیر بهداشت روان با رویکرد بومی اسلامی از طریق پاورپونت و تدریس رئیس گروه مشاوره تربیتی و رئیس مرکز مشاوره استان در صبحگاه مشترک همکاران اداری.

۳- تهیه بیش از ۲۰۰۰پوستر با همکاری گروه  انجمن اولیاء و مربیان و توزیع در بین شهرستانها و مناطق

 

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۳ساعت 9:23  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

تهیه و توزیع پوستر، بنر ،بروشور و تراکت به مناسبت هفته بهداشت روان در استان کرمانشاه

با فرا رسیدن هفته بهداشت روان ( 24 لغایت 30 مهر 1391)با شعار خطر افسردگی را در دانش آموزان جدی بگیریم گروه مشاوره تربیتی استان اقدام به تهیه بنر ، بروشور ،تراکت و .... و توزیع در مدارس نموده است


+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۲ساعت 13:6  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

همایش مشاوران، مربیان و معاونین پرورشی آموزش و پرورش ناحیه یک اراک در کانون امام خمینی(ره) برگزار شد

 
 
 
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا،در این همایش مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: معلمان نقش هدایت کننده را برعهده دارند و در این زمینه مربیان و معاونین پرورشی نقش تاثیرگذارتری خواهند داشت.

سیف اله کریم زاده افزود: یک معلم باید قدرت تفهیم و توجیه خوبی داشته باشد و بتواند ارتباط موثری را با دانش آموزان برقرار کند.

وی با اشاره به اینکه قرآن و اهل بیت(ع)، ادبیات و شعر در سند تحول بنیادین از جایگاه ویژه ای برخوردارند خاطرنشان ساخت: سخن گفتن یکی از ابزارهایی است که باید مشاور و مربی پرورش بتوانند با بهره بردن آن از هنر ارتباط برقرار کردن در راستای اهداف مقدس اسلام تلاش کند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی تصریح کرد: ممکن است برای اینکه نتیجه کار تربیتی مشخص شود مدتها زمان ببرد و همین امر مسئولیت ما سنگین تر می کند چرا که تربیت شهید باهنرها و شهید مطهری ها از همین کار تربیتی میسر می شود.
+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۲۲ساعت 9:48  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

تولید و نصب بنر هفته بهداشت روان در استان فارس

به منظور بزرگداشت و اطلاع رسانی هفته بهداشت روان که سال جاری با شعار خطر بروز افسردگی در دانش آموزان را جدی بگیریم مطرح می شود نسبت به تولید و نصب بنر در نقاط حساس اقدام گردید .

همچنین به منظور پاسخ دهی مناسب به اعلام خطر مندرج در شعار ( افسردگی دانش آموزان ) عبارت های :

  • توجه به معنویت
  • توکل به خدا
  • مثبت اندیشی
  • امید به آینده
  • با نشاط سازی

در ذیل شعار درج گردید .

 

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۱۹ساعت 14:3  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

چاپ و انتشار پوستر معرفی بزرگداشت هفته بهداشت روان در استان فارس

      در راستای بزرگداشت هفته بهداشت روان پوستر مربوط با ذکر شعار سال بهداشت روان و عناوین روز شمار این هفته انتشار و در اختیار ادارات آموزش و پرورش تابع در نواحی شیراز و مناطق و  شهرستان ها ی استان فارس و مدارس در دوره های تحصیلی مختلف قرار گرفت .

 

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۱۹ساعت 13:22  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

پرونده الكترونيكي مشاوره

قابل توجه همكاران عزيز:

به اطلاع همکاران عزیز مشاور می رساند که پشتیبانی از سامانه پرونده الکترونیکی مشاوره مجددا به شرکت سال گذشته (گروه خانم کلهر ) واگذار شده . و نواقص پرونده تا ساعات اینده برطرف خواهد شد :

تلفن : 4-22920693-021   (خانم کلهر)

تلفاکس : 22261476-021

ایمیل: moshavereh@pfm.ir

- همکاران محترم برای جلوگیری از از ادغام لیست دانش آموزان سال گذشته که در حال حاضر دانش آموز سال دوم دبیرستان محسوب می شوند با دانش آموزان ورودی جدید می بایست با ورود به سیستم مدیریت خود پایه و مقطع دانش آموز را به یک سال بالاتر تغییر دهید

 ورود به سامانه

------------------------------------------------------------------------------------------------

روسای محترم گروه مشاوره استان ها:

طبق توافقات قبلی با اداره حراست  از نظر این اداره کل هرگونه سفارش انجام خدمات نرم افزاری در رابطه با تجزیه و تحلیل آزمون های مشاوره ای و ... با شرکت هدی سیستم تهران ممنوع است  

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۱۹ساعت 9:55  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

دومین جلسه کمیته بهداشت روان استان زنجان

دومین جلسه کمیته بهداشت روان استان زنجان با حضور معاون پرورشی و فرهنگی، مشاور اجرایی مدیرکل ‌‌و اعضا ی محترم در ساعت 30/8 روز یکشنبه مورخ 16/7/91  تشکیل گردید.در این جلسه آقای  مرادلو معاونت پرورشی و فرهنگی ضمن تأکید بر اهمیت تأمین بهداشت روان دانش آموزان و اولیا به لزوم همکاری بین اداره مشاوره و انجمن اولیا و مربیان و اداره سلامت و استفاده از ظرفیت سایر دستگاه ها در اجرای هرچه مطلوب تر برنامه های بهداشت روان و برگزاری مستمر جلسات کمیته بهداشت روان تأکید نمودند.آقای عباسی مشاور اجرایی مدیرکل ضمن تقدیر از اقدامات انجام پذیرفته به اهمیت اطلاع رسانی و آگاه سازی والدین در خصوص پیشگیری از آسیب های اجتماعی پرداختند.بهبودی رئیس اداره مشاوره در این جلسه با اشاره به مصوبات اولین جلسه کمیته بهداشت روان برنامه های این اداره را برای ارتقاء بهداشت روان دانش آموزان تشریح نمودند.صمدی رئیس گروه انجمن اولیا و مربیان نیز برنامه های این گروه را در هفته پیوند اولیا و مربیان که همزمان با هفته بهداشت روان است را مطرح نمودند. در ادامه اعضای کمیته درخصوص مسائل و برنامه های هفته بهداشت روان نظرات خود رابیان و راهکارهای لازم برای اجرای با شکوه برنامه ها بیان داشتند.

 

 

+ نوشته شده در  ۹۱/۰۷/۱۸ساعت 14:2  توسط عظیمی- مدیر وبلاگ  | 

مطالب قدیمی‌تر